Basur Belirtileri Nelerdir

Basur belirtileri nelerdir? kendini makat bölgesinde yanma ve kaşınma olarak gösterir genelde. Bunun yanı sıra makatta şiddetli bir kaşıntı hissi de oluşabilir. Tüm bunların yanında dışkılarının kanla sıvandığını ya da dışkılama sırasında makatlarından bir kaç damla kan geldiğini de söyleyen hastalar vardır. Makattan kan gelmesinin sebebi ise dışkı nedeniyle basur memesinin sürtünmesi ve memeyi zedelemesidir. Basur hastalığı son zamanların en rahatsız edici hastalığı. Çünkü yıllar geçtikçe beslenme şeklimiz değişti beslenme şeklimiz değiştiği için de basur hemoroid belirtileri ortaya çıkıyor.

Basurun en çok görülen belirtisi kanamadır. Özellikle dış hemoroid belirtilerinde bu daha da belirgin iç basur belirtileri ise iltihaplanmalarla başlar. Basur kolay iltihaplanmaları da beraberinde getirir. Özellikle genişlemiş toplardamarda iltihaplanma çok kolaydır. Bunlar hastaların doktora geldiğinde ilk göze çarpan şikayetleridir. Toplardamarın iltihaplaşması bazı sorunlar oluşturur. Bunların başında basur memelerinin şişmesi, genişlemesi, gerginleşmesi vardır. Çok ağrı vermektedir ve sanki dışkılama yapmanız gerekiyormuş gibi hissedersiniz. Zaten dışkılamaya çıkan biri daha çok ağrı çekmeye başlar. Yani dışkılama beraberinde ağrıyı ve ateş yükselmesini getirebilir. Bu gibi durumlarda genelde iki şey olabilir. Ya iltihap 1 hafta içinde kaybolur ya da iltihap gittikçe ilerler. Bu durumda yani ilerlemesi durumunda apseler oluşmaya başlar. Bu apseler kendini dışarıya atar ve anal fistüller, ülserler oluşur.

Özellikle basur kanamaları az da olsa kansızlığa neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra basurun en büyük sorunlarından biri makatta çatlaklar oluşturmasıdır. İkiye ayrılan basur çeşidinde iç basurların belirtilerinden biri mukoza sarkması diğeri ise mukoza boğulmasıdır. İç basurun aşağı sarkma ve anüsten çıkma eğilimi vardır. Bu yüzden düz ağırsak sarkar ya da bazı büzgen kaslar aşırı kasıldığı için sarkmış basur memelerini sararlar bu da mukoza boğulmasıdır. Boğulan basur memelerinin ağrıdığı, sertleştiği, morardığı, şiştiği de bir gerçektir. Eğer bu kasılma devam ederse koparlar ve geriye kalan yerde ülser oluşur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir