Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık Diş Tedavisi
Dişler arasında ki ayrıklık iki nedenden dolayı oluşmaktadır. Bunlardan ilki çene ikincisi işe dişlerin durumudur.

Öncelikle diş eti aralıkları neden oluşur buna açıklık getirelim. Diş eti aralıklarının oluşmasını maddeler halinde inceleyelim.

Bireyin çenesi geniş ve dişleri standart boyutta olabilir.
Bireyin dişleri küçük ama çenesi normal olabilir.
Hem dişler dar ve ufak hem çene geniş olabilir.
Kişi diş eti operasyonu geçirmiş ise buna bağlı olarak dişler arasında boşluk oluşabilir.
Dişler insanların dış dünyaya açılan kapılarıdır. İnsanın hem gülüşüne hem de yüzüne anlam katarlar. Dişlerde ayrıklık olması gülüşünüzü olumsuz etkileyeceği gibi size de psikolojik olarak kötü hissettirecektir. Kimi insanlar bu problemi hiç sorun etmeseler de kimileri ise hayatında ki en büyük sorunun bunlar olduğunu düşünmektedir. Ama bir kaç kolay operasyon ile sağlıklı gülüşlere kavuşmak mümkün. Eğer ayrık olan ön iki diş ise bu gülüşü kötü etkilemekte ama ufak bir operasyonla giderilmektedir. Ayrıklık geniş bir alanda ise bunun çözümü diş teli yani ortodontik tedavidir.

Peki Ayrık Diş Tedavisi nedir ve ayrık dişler nasıl kapatılır şimdi bunu açıklayalım :
Diş teline gerek duyulmadığı zamanlarda lamina kaplama yapılmaktadır. Diş boşlukları incecik yaprak porselenler kullanarak kapatılabilir. Bu işleme ise lamina kaplama denmektedir. Bu yöntem ile dişlerin renk ve şekil bozukları giderilebildiği gibi dişlerin arzu edilen boyda olması da mümkündür. Fakat çok titiz bir çalışma gerektirdiğinden dolayı hem uzun süreli bir işlem hem de maliyeti yüksek bir işlemdir. Lamina kaplama uygulaması genel olarak ön dişlerde uygulanan fiziksel yapısı güçlendirilmiş porselen ile boşlukları kapatma yöntemidir. Özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılan laminaların renk geçirgenliği çok iyi olmasından dolayı estetik yönden de mükemmel sonuç vermektedir. Lamina uygulamasında bazı durumlarda dişlere müdahale edilmesi gerekirken bazı durumlarda ise direk ölçü alınarak lamina kaplamalar yapıştırılmaktadır. Lamina dişlerin kalınlığı ise 0.5 mm ve 0.7 mm arasındadır.

Bir diğer ayrık diş tedavisi ise boonding uygulamasıdır. Peki bonding uygulaması nedir ?
Genel olarak koruyucu diş hekimliği dalında kullanılan bu uygulama gerek tedavi gerekse kullanımı kolay olduğundan en çok tercih edilen yöntemdir. Normalde diş çürükleri tedavisinde kullanılan beyaz dolgular ile dişler uzatılarak yada genişletilerek diş aralarında ki boşluk kapatılır. Bu tedavi yönteminde diş teknisyenlerine yani laboratuvara gerek duyulmadığı için daha kısa sürmektedir. Fakat bu uygulama ile küçük aralıklar kapatılabildiği için bu uygulama laminalara göre daha az kullanılmaktadır. Dişlere uygulanacak dolgu rengi, dişlerin rengine uygun olarak seçilir. İşlem yapılacak olan dişlerin üzeri pürüzsüzleştirilir. Dolgu yardımı ile diş aralarında ki boşluklar kapatılarak işlemin sonunda dişlerin üzerinde ki pürüzler giderilir ve cila yapılır. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir