Ayak Çatlakları İçin 4 Öneri

Özellikle gün boyu ayakta kalan hanımların en çok şikayet ettikleri konulardan biri ayaklarında ve bilhassa da topuklarında oluşan çatlaklardır. Saatlerce ayakkabı içerisinde kalan ayakların özellikle ayakkabı içerisinde havasız kalması sebebi ile bu çatlakların her geçen gün daha da büyüdüğünü görebilirsiniz. Bu çatlaklardan kurtulmak ve korunmak için size sunacağımız ayak çatlakları için 4 öneri sayesinde evinizde ayak ve çatlak topuk tedavisini ve bakımını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.ayak çatlağı, ayak çatlakları için öneri

Ciltte ilk olarak hafif çatlaklıklar halinde görülmeye başlayan ve önlem alınmadığında ağrılar yapan çatlaklar oluşmasına neden olan ayak çatlaklarınız ilerleyen zamanlarda nasıra sebep olabilir. Nasırın da sürtünme ve baskı sebebi ile bölgenin korunmasını sağlamak için derinin kalınlaştığını görebilmek mümkündür. Bu sebeple de kısa sürede ayak çatlaklarının kontrol altına alınması gerekir.

  1. Yağlı merhemler kullanmayın: Yakın zaman kadar kuru ve çatlamış olan deri için en iyi bakım ürünlerinin deriyi yağlayan ürünler olduğu düşünülürdü. Ancak günümüzde bu merhemlerin ciltteki gözenekleri tıkadığının ve ter salgısını kısıtlaması sebebi ile üre içeren merhem ve losyonlar kullanılması gerektiği anlaşılmıştır. Bunların derideki su tutma kapasitesini de artırıyor olması ayak çatlakları konusunda tedavi edici nitelik taşıdığını göstermektedir.
  2. Ponza taşı veya ayak törpüsü kullanın: Esnek, pürüzsüz ve çatlaklara karşı dayanıklı ayak ve topuklara sahip olabilmek için haftada en az bir kez ponza taşı ya da ayak törpüsü ile temizlik yapmanız yararlı olacaktır. Metal törpüler hassas olan derinin tahriş olmasına neden olacağından metal ürünlerden uzak durun.
  3. Şeker ve okaliptus ya da badem yağı bakımı uygulayın: Topuklarınızı şekerle ovaladıktan sonra badem yağını ya da okaliptus yağını ayağınıza iyice yedirerek çorap giyip sabaha kadar bekletin ve sabah yıkayın. Haftada bir kez düzenli uyguladığınızda farkı göreceksiniz.
  4. Bebek pudrası ve soda karışımı uygulayın: Topuk çatlaklarına veda edebilmeniz için soda ve bebek pudrası karışımını ayağınıza uygulayıp çorap giyerek sabaha kadar bekletin. Bu sayede topuk çatlaklarınızdan kısa süre içerisinde kurtulabileceğinizi ve daha pürüzsüz bir ayak cildine sahip olabileceğinizi görebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir