Vajinal kaşıntı mantar olabilir

  Bayanların karşılaştığı cinsel problemler arasında yer alan vajinal kaşıntı, elbette ki farklı sebeplerden kaynaklı olarak kendini gösteriyor olabilir. En tehlikelisi ve elbette ki her hangi bir kanser ya da mantar olma riski olarak tanımlanmaktadır. Eğer ki sizlerde vajinal kaşıntı sorunları ile karşı karşıya kaldıysanız ve bu kaşıntılar oldukça şiddetli, sizleri rahatsız edecek şekilde ise bazı bilgilere göz atmakta kesinlikle fayda vardır. Vajinal kaşıntı yaşıyor olman, mantar hastalığına yakalanmış olman ile eş değer olabilir. Yani bu kaşıntının kesinlikle mantardan kaynaklı olduğu söylenemese bile büyük bir oran ile risk grubu altındasınız diyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre kadınların neredeyse  % 75’lik bir bölümü, hayatları boyunca bir kere de olsa bu sorundan kaynaklı olarak sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Bunun için kaşıntının büyük bir ihtimal ile mantar sorununu sizlere sunabileceğini söyleyebiliriz.vajinal kaşıntı, vajinal kaşıntı sebepleri, vajinal kaşıntı sorunu

Vajinal kaşıntı ve mantar neden oluşur?

  Aslında bu kaşıntının meydana gelmesi için pek çok farklı sebep olurken, genel olarak mantar teşhisi koyulan bayanlarda ise asıl nedenler arasında şunlar yer alıyor.

  • Kullanılan antibiyotikler aslında bu mantarlara bir zemin hazırlıyor. Düzenli olarak antibiyotik kullanan bayanların, kullanmayanlara göre vajinal mantara yakalanma riski oldukça daha fazladır. Elbette ki bunlar ihtimaller arasında yer alıyor.
  • Doğum kontrol haplarının da yine bu sorunu ortaya çıkarabileceği düşüncesi bulunmaktadır. Bunun için kontrol hapı kullananların, doktor tavsiyesi altında tercih ettikleri ürünler daha sağlıklı olmaktadır.
  • Yanlış beslenme ve stres bu sorunların habercisi olabilir. Bağışıklık sisteminde yaşanan zayıflamalar maalesef bakteri oluşumunda etkili olabilecektir. Daha sonra da kaşıntılar, mantarlar ve diğer cinsel sağlık sorunları ortaya çıkabilecektir.
  • Dar kıyafet giymekte yine vajina bölgesinin sürekli terlemesine ve bakteri oluşumuna zemin hazırladığı bilinmektedir. Yine bunun için dar ve vücuda yapışan kıyafetlerden uzak durmak önemlidir.

Tedavi ve kullanılan ürünler

                Genel olarak düşük dereceli mantarlar için krem ve fitil kullanımı doktorlar tarafından önerilmektedir. Yine kullanılacak ürün içeriği de oldukça önemli olurken, doğal olmasına ve alerjik bir reaksiyon gösterecek bir içeriğe sahip olmamasına dikkat ederek seçimler gerçekleştirmeniz gerekiyor

Bir Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir