Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı, grip veya nazofarenjit, üst solunum yollarını (burun ve boğaz) etkileyen viral bir enfeksiyondur. Yılın herhangi bir zamanında görülebilen ve tüm dünyada yaygın görülen bir hastalıktır. Enfeksiyon süreci çok rahatsız edici olsa da genellikle zararsızdır. Soğuk algınlığına birçok farklı virüs türü neden olabilir.

Genellikle ani sıcaklık değişimlerinin gündemde olduğu mevsim geçişlerinde aktiftir. Soğuk algınlığına neden olan 200’den fazla virüs vardır. Başlıcaları şunlardır: Rinovirüsler koronavirüsler, adenovirüsler ve RSV’dir (solunum sinsityal virüsü). En yaygın olanları rinovirüslerdir.

Soğuk algınlığı insanlarda en sık görülen bulaşıcı hastalık türüdür. Hapşırma ve öksürme sırasında havaya yayılan virüsler, nefes aldıklarında diğer insanlara bulaşır. Virüsü aldıktan 2-3 saat sonra halsizlik, burun akıntısı, hafif ateş, öksürük, kızarıklık ve gözlerde yaşarma gibi belirtilerle kendini gösterir ve 7-10 gün sonra kendiliğinden kaybolur.soğuk algınlığı

Solunum yolu virüsleri burun mukozasına yerleşerek burun tıkanıklığına neden olur. Vücut bu virüslerden hapşırma ve burun akıntısı yoluyla kurtulmaya çalışır. Belirtilere virüsün üst solunum yollarının dokularına zarar vermesi neden olmaz, bağışıklık sisteminin enfeksiyona verdiği yanıt neden olur.

Normal şartlar altında soğuk algınlığı 7-10 gün sürer; Sinüzit, orta kulak iltihabı, pnömokok gibi hastalıklara neden oluyorsa iyileşme süreci daha uzun sürecektir. Ayrıca sigara içen kişilerde belirtiler daha uzun sürebilir.

Soğuk algınlığı (soğuk algınlığı) genellikle grip ile karıştırılır. Ancak soğuk algınlığı gripten çok daha hafif bir hastalıktır. Gripte burun akıntısı şikayeti olmamakla birlikte soğuk algınlığında ana şikayet burun akıntısıdır.

Kimler Soğuk Algınlığı Risk Grubunda?

6 yaşın altındaki çocuklar en yüksek soğuk algınlığı riski altındadır. Ancak sağlıklı yetişkinler de yılda iki veya üç kez soğuk algınlığına yakalanabilir. Çoğu durumda, insanlar bir hafta veya 10 gün içinde soğuk algınlığından kurtulur. Sigara içenlerde belirti ve semptomlar daha uzun süre devam edebilir. Bir hafta veya on gün içinde belirti ve bulgular düzelmezse, hasta doktora başvurmalıdır.

Bir çocuk yılda 6 ila 10 kez bu durumdan muzdarip olabilir ve çocuklarda yetişkinlere göre daha uzun sürebilir. Bebeklerde ilk 6 ayda anneden geçen antikorlar vücudu soğuk algınlığından korur.

Soğuk algınlığı nasıl yayılır?

Soğuk algınlığı, virüsü içeren havadaki damlacıkların solunması, yutulması veya enfekte nesnelere dokunma yoluyla yayılabilir. Virüsler uzun süre yaşayabilir. Daha sonra virüslü yüzeylere ellerinizle dokunup yüzünüze, gözlerinize ve burnunuza sürttüğünüzde size de bulaşır.

Hastalık büyük olasılıkla yakın temasta bulunan insanlara bulaşır. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişiler bu virüse kötü hijyenik alanlarda maruz kalabilir ve bu da çevreye bulaşmasına neden olabilir.

Her zaman hijyeni ön planda tutabilir, soğuk algınlığı ile yakın temastan kaçınabilir, sigaradan uzak durabilir, bağışıklık sistemini güçlendirmek için diyet ve egzersiz planı oluşturabilir, havasız ve kalabalık odalardan uzak durabilir, virüs bulaşmasını önleyebilirsiniz. …

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir