Psikoterapi niçin yapılıyor?

Psikoterapi kavramı, ruh sağlığınızla ilişkili sorunların profesyonel ve uzman bir görevli ile genelde sözlü iletişim yolları kullanılsa da birçok farklı uygulama kullanılarak çözüm yollarının kişi tarafından kendini daha iyi tanıyarak tespit edilmesi ve olgunluğunu geliştirmesi için yapılanlara verilen genel bir addır .Psikoterapinin ne olduğu konusu kavranmasının ardından psikoterapi niçin yapılır sorusunun da kavranması sürecin size katkı sağlaması ve katılımınızın hedeflenen verimde gerçekleşmesi için önemlidir.Psikoterapi nasıl olmalı, Psikoterapi uygulamaları nasıl olmalı, Psikoterapi nasıl uygulanır

Psikoterapinin yardımcı olduğu problemler

Psikoterapi hayatınıza dair somut kaygılarınız konusunda öncelikle sizin duygusal ve ruhsal dünyanızdaki yansımalarda istenen denge ve uyum kriterlerini sağlar ve ardından çözümü kendi hayatınıza en uygun şekilde sizin düzenleyebilmenizi sağlar. Birçok psikolojik temelli konuda çözüm sunan bu süreçte tedavi üretilebilen problemler başlıca şu şekilde genellenebilir:

  • Kaygı kaynaklı sorunlar: Takıntı yani bilimsel adıyla obsesiflikten kaynaklı kaygı durumları, fobi yani korkular, panik atak gibi heyecan kaynaklı sorunlar, stres ve diğer heyecanlılık sorunları.
  • Karakteristik sorunlar: Depresyon vb.
  • Bağımlılıklar ve zararlı alışkanlıklar: Alkol ya da madde bağımlılığı, kumar gibi ahlak dışı alışkanlıklar
  • Yemek yeme sorunları: Bulumia ya da anoresia
  • Kişilikten kaynaklı problemler: Narsizm, agresiflik gibi sorunlar

Sorununuz olması şart mıdır?

Psikoterapi niçin yapılır diye sorarsanız, size yalnızca tanısı konan psikolojik hastalık durumları için değil genel bir duygu durumu bozukluğunda da yardımcı olmaktadır. İlişkinizdeki ya da aile içi yaşantınızda yaşadığınız sorunlarda karakteristik kökenleri bularak sorun çözümünün el birliği ile bulunmasını sağlayabilir.

Psikoterapi neyi hedefler?

Psikoterapi, olgunluğun ve uygunluğun temel alındığı bir ruhsal denge ortamını sağlamak ve bu amaçla çeşitli zihinsel ya da duygusal sorunlara çözüm getirmek için hastalarla düşünce ve duygusal bir alış veriş kurar, bu durum bir tür tedavi bilimi halinde yürütülür. Psikoterapi yapabilmek için gerekli yetkiye sahip kişiler ise psikiyatristler, psikolojik danışma uzmanları, sosyal hizmet uzmanları ya da yaygın olarak da klinik psikologlardır. Genel bir çatı altında durumu toparlamak gerekirse iç dünyada gerçekleşen duygu karmaşalarını çözümlemek, ruhsal yönden uyumluluk arttırmak, problemlerden kaynaklanan gerginlik ve stres ortamını düzenlemek, sosyal ilişkileri daha olgun bir çerçevede geliştirmek amaçlı tüm teknik ve psikolojik uygulamalar psikoterapi kapsamında yer alabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir