Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Tıbbi adı amonyak dermatiti olan bebek bezi döküntüsü, amonyağın neden olduğu kalça, cinsel organlar ve kasık çevresindeki ciltte oluşan tahriştir. Normal koşullar altında, idrarda bir amonyak türevi olan üre bulunur. Üre cildi tahriş etmez. Ancak bebeğin bezi sık sık değiştirilmezse ve idrar ciltte uzun süre kalırsa bazı bakteriler üreyi amonyağa dönüştürür. Amonyak cildi tahriş eder. Üreyi amonyağa dönüştürmekten Candida albicans olarak bilinen bir mantar türü sorumludur. Bu tür mantarlar yemek için idrar ve dışkı kullanır. Nemli ve sıcak bölgelerde mantar gelişimi için ideal koşullar yaratır.pişik

Bebek bezi döküntüsü nasıl anlaşılır?

Cildin yüzeyinde cildi dış etkenlerden korumaya yardımcı olan ince bir yağ tabakası vardır. Amonyak, yağ tabakasının koruyucu etkisini ortadan kaldırır ve ciltte tahrişe neden olur. Kasıklarda, cinsel organlarda ve uyluklarda ciltte kızarıklık, karıncalanma ve yanma gibi karakteristik etkilere sahip olan bebek bezi döküntüsü ile ilişkili bir durum, bebek bezinin cilde dokunduğunda yaygın olarak görülür. Başlangıçta hafif bir şişlikle birlikte kızarıklık şeklinde kendini gösteren tahriş, sonunda su toplanmasına ve suyla dolu hafif bir şişliğe dönüşerek ağrılı yanıklar şeklinde kendini gösterir. Önleme engellenmezse, çocuk bezi döküntüsü enfekte olur ve deri döküntüsü parlak kırmızıya döner ve boyutu büyür. 9-12 aylık çocuklarda yaygın olarak görülen bir cilt hastalığı anüs çevresinde başlar ve erkeklerde anüs çevresinde, kasık kıvrımlarında, skrotumda ve penis altında kızarıklığa ve kızlarda labia majorada kızarıklığa neden olur. Bebekte, kabarcıkların oluştuğu yerlerde yanma, kaşınma ve karıncalanma hissi veren rahatsızlık ve ağlama nöbetleri vardır.

Bebek bezi döküntülerinin nedenleri nelerdir?

Bebeklerde ve yetişkinlerde pişik oluşumunun nedenleri farklıdır.

Bebeklerde pişik nedenleri:

Bebek bezini temizlerken kullanılan temizlik ürünleri ve ıslak mendiller bebeğin cildini tahriş edebilir ve pişiklere neden olabilir.

Sık bağırsak hareketleri ve idrar yolu enfeksiyonları ishalin nedenlerine katkıda bulunur.

Bir bebeğin geç bez değişimi ve yetersiz sıklıkta bez değişimi, bakterilerin büyümesi ve pişik oluşması için ideal bir ortam yaratır.

Anne sütünden mama ve tamamlayıcı yiyeceklere geçiş, bebeğin idrarında ve dışkı pH’ında pişiklere neden olabilecek değişikliklere yol açar.

Diş çıkarma gibi durumlar ve egzama gibi durumlar için kullanılan antibiyotik tedavileri bebek bezi döküntülerine neden olabilir.

Bazı kalıtsal hastalıklar ve çinko eksikliği de bebeklik döneminde pişik oluşumuna katkıda bulunan faktörlerdir.

Yetişkinlerde pişik nedenleri:

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ortaya çıkan mantar enfeksiyonları, özellikle kasık ve vajinadaki kızarıklıkların en önemli nedenidir.

Kasık ve vajinadaki enfeksiyonlar, viral bu bölgelerde kızarıklığa neden olur ve bebek bezi döküntülerinin oluşumuna neden olur.

Cerrahi prosedürler, bakteriler ve kötü hijyen de yetişkinlerde pişiklerin en önemli nedenlerindendir.

Bebek bezi döküntüsü nasıl önlenir?

Pişik oluşumunu önlemek için uyulması gereken en önemli kural hijyendir. Bebek bezinin takıldığı yer temiz, serin ve kuru olmalıdır. Çocuğunuzun iç çamaşırları sık sık temizlenmeli ve mümkün olduğunca sık havalandırılmalıdır. Alt kısmı değişmiş bir çocuğun 10-15 dakika bağlamadan havayla temas etmesine izin verilmeli ve hava, bel bölgesini sıkmadan bebek bezine geçmelidir. Bebeğin boyuna ve kilosuna uygun çocuk bezi kullanmak, pişik oluşumunu önlemede bir diğer önemli faktördür. Bebeklerin altını temizlerken, ılık suya batırılmış temiz pamuk yünü kullanın. İdrarınızı ve dışkınızı parfüm içermeyen, kimyasal içermeyen bir dezenfektan sabun veya sadece su ile temizleyin. Bebeğin altını kurutmak ve havalandırmak için yumuşak bir havlu kullanın ve ardından bezini bağlayın. Cildin nefes almasına izin veren giysiler giyin ve çocuğun yeterince su içtiğinden emin olun. Antibiyotik gibi ilaçların kullanımına dikkat etmek ve bebeği beslemek, emziren annelerin çocuk bezi döküntülerini önlemesine yardımcı olur.

Bebek bezi döküntüsü nasıl geçer?

Pişiklerin hijyenine dikkat edin ve kızarıklığın birkaç gün içinde geçmesi için kuru tutun. Tahriş olan bölgeye çinko içeren losyonlar ve kremler sürülebilir. Birkaç gün önlem almanıza rağmen kızarıklık ve şişlik düzelmiyorsa mutlaka aile hekiminize veya çocuk doktorunuza görünmenizde fayda var. Çocuk doktorunun önerdiği pişik kremleri ve ilaçları düzenli olarak kullanılmalıdır Yetişkinlerde pişik nedenine göre tedavi edilir. Genellikle mantar enfeksiyonunun neden olduğu pişik söylentilerinin kullanılması hastalığın şiddetini artırabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir