Orta Kulak İltihabı Nedir?

Tıp literatüründe otitis media olarak adlandırılan orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında yer alan ve insanların sesleri duymasını sağlayan küçük kemiklerin titreştiği orta kulak adı verilen kulak odasının iltihaplanmasıdır. Çocukların orta kulak iltihabı geliştirme olasılığı yetişkinlerden daha fazladır.orta kulak iltihabı

Çoğu durumda orta kulak iltihabı kendiliğinden geçer. Bu nedenle tedavi esas olarak sorunun izini sürmeye ve iltihaplanmanın neden olduğu ağrıyı azaltmaya odaklanır. Bazı durumlarda, enfeksiyondan kurtulmak için antibiyotikler kullanılır. Bazı insanlar orta kulak iltihabına yatkındır ve birden fazla iltihaplanma yaşayabilir. Bu, işitme sorunlarının ve diğer ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Orta Kulak İltihabına Ne Sebep Olur?

Otitis media’ya orta kulaktaki bakteri veya virüs neden olur. Bu enfeksiyona genellikle soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi başka bir hastalık veya tıbbi sorun neden olur. Enfeksiyon, burun pasajlarının, boğazın ve östaki borusunun tıkanmasına veya şişmesine neden olabilir.

Östaki boruları, orta kulaktan boğazın arkasındaki burun pasajlarının arkasına uzanan bir çift dar borudur. Bu tüplerin boğaz ucu orta kulaktaki hava basıncını düzenlemek, kulaktaki havayı tazelemek ve orta kulaktan normal akıntıyı boşaltmak için açılıp kapatılabilir.

Şişmiş östaki boruları tıkanarak orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu sıvı zamanla enfekte olursa orta kulak iltihabı belirtileri ortaya çıkabilir. Çocuklarda östaki boruları daha dar ve yataydır. Bu, borunun boşaltılmasını zorlaştırır ve tıkanma olasılığını artırır.

Adenoidler, bademciklere benzer lenf dokusundan oluşan ve bağışıklık sisteminin işleyişinde rol oynadığına inanılan iki küçük doku pedidir. Adenoidler östaki borusunun ağzına yakın olduğu için adenoidlerin şişmesi boruları tıkayabilir. Bu, orta kulak iltihabına yol açabilir. Bu bezlerin şişmesi ve tahrişi, çocuklarda orta kulak iltihabı vakalarında rol oynama olasılığı daha yüksektir, çünkü adenoidler çocuklarda yetişkinlere göre nispeten daha büyüktür.

Orta kulakta benzer sorunlara neden olabilecek orta kulak iltihabı veya diğer durumlarla ilişkili başka durumlar da vardır. Örneğin efüzyonlu orta kulak iltihabı veya orta kulak iltihabı, bakteriyel veya viral bir enfeksiyon olmaksızın orta kulakta yani bir efüzyonda şişlik ve sıvı birikmesi sonucu oluşur. Bu, orta kulak iltihabı iyileştikten sonra devam eden sıvı birikimine bağlı olabilir. Östaki borusunun bazı işlev bozukluklarından veya bulaşıcı olmayan tıkanıklıklardan dolayı da olabilir.

Efüzyonlu kronik otitis media, orta kulakta sıvı kaldığında ortaya çıkan ve genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyon yokluğunda orta kulağı dolduran bir durumdur. Bu, çocukları yeni orta kulak iltihabına duyarlı hale getirir ve zamanla işitmelerine zarar verebilir.

Kronik süpüratif otitis media, geleneksel tedavilerle iyileşmeyen bir otitis media türüdür. Bu tip yırtılmış bir kulak zarına neden olabilir.

Bazı faktörler orta kulak iltihabı geliştirme riskini artırır. Örneğin, 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklar, hem östaki tüplerinin boyutu ve şekli hem de bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğu için orta kulak iltihabına daha duyarlıdır.

Çocukların toplu bakım altında olduğu yerlerde, çocukların tek başına bakım gören çocuklara göre orta kulak iltihabına yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bunun, çocukların yaşadığı bölgelerde soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlara yakalanma riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkili olduğuna inanılıyor.

Doğuştan yarıklı bebeklerde kemik ve kas yapısındaki farklılıklar östaki borusunun geçişini zorlaştırabilir. Bu, orta kulak iltihabı geliştirme riskini artırır. Bebekleri yatakta beslemenin de orta kulak iltihabı riskini artırdığı gözlemlenmiştir.

Orta kulak enfeksiyonları en çok sonbahar ve kış aylarında görülür. Mevsimsel alerjisi olan kişilerde, bu dönemlerde polen sayısı daha yüksek olduğu için otitis media geliştirme riski daha yüksektir. Tütün dumanına veya yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalma, orta kulak iltihabı geliştirme riskini artırabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir