Okul fobisi nasıl ortaya çıkıyor?

Özellikle okula ilk kez giden çocuklar arasında okullar açıldığında ortaya çıkan okul fobisi; Ağlama ya da okula gitmeyi istememe gibi tepkilerin yanı sıra baş ağrısı, bulantı, kusma, ateş gibi fiziksel rahatsızlıklar olarak da kendini gösterebilir. Çok yavaş deneyimlenebilen bu tablo, karanlık korkusu ya da yalnızlık gibi başka korkular şeklinde de görülebiliyor. “Eve gidiyoruz” veya “Tamam okula gitmiyoruz” dedikleri zaman resim tamamen değişiyor. Bir çocuğa bu yönde bir mesaj verildiğinde tüm belirti ve bulgular aniden kaybolur ve çocuk yaşlanır.okul fobisi

Okul öncesi çocuklarda okul fobisi başka bir konudur

Her yaş grubunun korkusunu alt nedenlere ayırmak gerekiyor. Buna göre, anaokuluna giden çocukların okuldan korkma nedenleri ilkokula yeni başlayan çocuklardan farklıdır. Anaokuluna veya anaokuluna giden bir çocuk, annesinin onu terk edeceğinden ve artık onunla görüşemeyeceğinden endişelenebilir. Özellikle doğumdan beri 7 gün 24 saat yoğun bakımda yaşayan bir çocuk için bu ayrılık birdenbire dramatik hale gelebilir. Annenin bile evde olmasına gerek yoktur ve çalışan bir annenin çocuğu da evden çıkmak istemeyebilir.

11-12 yaş grubundaki okul fobisine dikkat edin!

Okul fobisi 11–12 yaş grubunda 5-7 yaş grubuna göre daha az yaygındır. Bu korku grubundaki durum klinik olarak biraz daha ciddidir. Bu durum daha nadir görünse de, çok ciddi olası zihinsel travmanın varlığına işaret edebilir. Bu yıl öğretmenle, arkadaşlarla sorunlar ya da çocuğu düşünürlerse evde herhangi bir olumsuz durum olabilir.

Okul fobisinin üstesinden nasıl gelinir?

Okul fobisi korkulacak bir şey değildir ve yaygındır. Her şeyden önce endişelerden kurtulmanız gerekir. Sevgi dolu çiftlerden ve kaygısız, mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayan ailelerden gelen çocuklarda çok nadir görülen okul fobisi, aile ve öğretmenlerin ortak tutum ve davranışları ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Pedagojik eğitim almış ve çocukları içtenlikle seven bir öğretmenin yardımıyla bu sürecin üstesinden gelinmesi daha kolaydır. Bir öğretmenden olumlu bir izlenim almak son derece önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir