Kedilerden Uzak Tutulması Gereken Yiyecekler

Evcil hayvanlarımıza bakarken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında “yeme alışkanlıkları” gelmektedir. En sevilen evcil hayvanlarımızdan biri olan kediler, insanların yedikleri yiyeceklere karşı duydukları büyük meraktan dolayı bazen sağlıksız yiyecekler yiyebilirler. Bazı durumlarda, farkında olmadan kedilerin yememesi gerektiğini önerebilirsiniz. Ne yazık ki, sonuç olarak evcil hayvan arkadaşlarımızın mide ve mide rahatsızlığı yaşamaları daha olasıdır. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri çok titiz olmalıdır. Evcil hayvan sahipleri olarak, evcil hayvanlarımızın sağlıkları ve esenlikleri için neleri yememeleri gerektiğine birlikte karar verelim.kedi

Kediler için hangi yiyecekler zararlıdır?

Kediler doğal olarak meraklı oldukları için yediğiniz birçok şeyin kokusunu almak ve tatmak isteyebilirler. Bu durumda çok dikkatli olmakta fayda var. Evcil hayvanlarımızı nasıl etkileyeceğini bilmediğiniz herhangi bir yiyecek, ciddi hastalıklara neden olabilir. Kediler yememeleri gerekenleri yediklerinde onları sindiremezler ve ayrıca gıda alerjileri geliştirebilirler. Kedilerin yememesi gereken yiyecekleri 8 başlık altında topladık.

Tuzlu ve baharatlı yiyecekler: Kediler tuzlu yiyecekleri sevse de bu onlar için sağlıklı sayılmaz. Bu nedenle evcil hayvanlarımızı mümkün olduğunca tuz ve baharatlardan uzak tutmalıyız. Çünkü tuz vücutlarında su tutarak böbrek hastalığına neden olur. Baharatlar ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Tuz ve baharat içeren kurabiyeler evcil hayvanlarımız için zararlıdır.

Sebzeler, meyveler ve tahıllar: Etobur olan kedilerin proteine   ihtiyacı vardır. Evcil hayvanlarımızda tahıl, meyve ve sebzeleri sindirebilecek bir sindirim sistemi yoktur. Bu besinleri tek başına kuru gıdalardan almak daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Lezzeti ile onları baştan çıkaran sakatat: Tuz ve baharat içermeyen ciğer gibi sakatatları ev arkadaşlarımıza (orana dikkat edin) pişirerek veya ızgara yaparak vermenizde bir mahzur yoktur ama kesinlikle pişirmemelisiniz.. . yağda ürünler. Buradaki en önemli soru sosis, sosis vs. Evcil hayvanlarımıza asla hazır mama vermeyin.

Çiğ gıda tüketimine dikkat: Önemli bir protein kaynağı olan yumurta, kediler tarafından çiğ olarak yenirse ciddi hastalıklara neden olabilir. Çiğ yumurta yiyen kedilerde ve cilt problemlerinde gıda zehirlenmesi ve gıda alerjileri yaygındır. Evcil dostlarımıza yumurta hediye etmek istiyorsak onlara az miktarda haşlanmış yumurta yedirebilirsiniz. Evcil hayvanlarımızın çiğ et ve çiğ balık tüketmesi de son derece zararlıdır. Çiğ yenen balık ve et bakterilere neden olabilir ve sindirim sistemi ve bağırsaklara zarar verebilir.

En Tatlı Tehlikeli Tatlı Mama: Kediler şekerin tadını alamazlar, bu nedenle yediklerinde tatlı gıdaları ayırt edememelerinden rahatsız olmazlar. Bu bazen aşırı tüketime yol açabilir. Şeker, kedilerde obezite, görme bozukluğu, diyabet vb. hastalıklara neden olabilir.

Soğan ve sarımsak uzak tutulmalıdır: Evcil hayvanlarımıza soğan ve sarımsak içeren ürünleri vermeyin. Çünkü soğan ve sarımsak tüketimi evcil hayvanlarımızın mide ve bağırsaklarına zarar verebileceği gibi kansızlık ve zehirlenmelere de neden olabilir.

En iyi bilinen hata, süt ve süt ürünleri: Sanılanın aksine süt evcil hayvanlarımız için doğru besin değildir, bu nedenle inek sütü anne sütünden farklı olduğu için kedilerinizin sadece anne sütü içmesi daha iyi olacaktır. süt çünkü kediler sütü sindiremezler. Sütün içindeki laktoz ishale neden olur. Ancak yoğurdu dikkatli ve sınırlı miktarda tükettiklerinden emin olabilirsiniz.

İkramlık Mama: Taze mama ve ikramlar, kedilerin yememesi gereken şeyler arasında son sırada yer alır. Her iki gıda da tuz ve şeker içerir; bu da onlar için bir tür sağlıksız yiyecek demektir. Bu nedenle evcil hayvanlarımız onları mümkün olduğunca az tüketmelidir. Ayda iki veya üç kez yeterli. Kuru kedi mamasının evcil hayvanlar için en iyi seçim olduğunu unutmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir