Kadınlarda Üreme ve Yumurta Özellikleri

Bir kız çocuğu doğduğunda kaç yumurta ile doğar?

Bir kız doğduğunda yumurtalıklarındaki yumurta sayısı yaklaşık 1,5-2 milyondur. Bu sayı ergenliğe kadar azalır ve 300-400 bine düşer. Kadınlarda adet kanamasından sonra her ay yumurtlama olur. Döllenme sırasında yumurta sayısı yaklaşık 300-400 bin civarındadır. Bu yumurtalar her ay kullanılır ve yumurtalar tükendiğinde menopoz süreci başlar.kadınlarda üreme

Zamanla yumurta sayısı neden azalır?

Her ay yaklaşık 1000 yumurta isyan çıkar ve hepsi büyümeye çalışır, ancak hepsi serbest bırakılamadığından, genellikle dişinin vücuduna ayda 1-2 yumurta düşer. Bu yumurtalar yumurtlamaya hazırlanıyor. Dişiler 1,5-2 milyon yumurta ile doğarlar, ancak her ay yaklaşık 1000 yumurta kaybedilir. Bununla birlikte, tüm kadınlar aynı sayıda yumurta ile doğmaz ve aynı sayıda yumurta ile ergenliğe girmez. Böylelikle kadınların doğurganlık dönemlerindeki farkı görebilirsiniz.

Yumurta sayısındaki düşüşü hangi faktörler etkiler ve hızlandırır?

Azaltmayı etkileyen birçok faktör vardır. Birincisi, kaç yumurta ile doğduk? Bunu biraz genetik şans olarak da düşünebiliriz. Aslında, genetik rastlantısallık nedeniyle daha fazla yumurta yeniden doğduğunda, yumurta zamanla kaybedilse bile döllenme süresi uzayabilir. Bununla birlikte, sigara ve stres elbette bu doğurgan dönemde yumurta sayısını azaltabilir. Bu rezervin yaşla birlikte kesinlikle azaldığını da biliyoruz. Yumurtalıklarla ilgili herhangi bir operasyon, yani yumurtalık dokusunu etkileyebilecek herhangi bir operasyon söz konusu olduğunda veya herhangi bir ilaç kullanıldığında yumurtalık rezervinin mutlaka azaltıldığını biliyoruz. Ayrıca kanser gibi bazı sistemik hastalıklar için kullanılan kemoterapi ve radyoterapi ajanlarının vücudumuzdaki en hassas hücrelerin sayısını azaltarak doğurganlık dönemini önemli ölçüde kısalttığını biliyoruz.

Oosit sayısındaki azalma hangi yaştan sonra hızlanır?

40 yaşını riskli olarak değerlendirdik ve 40 yaşından sonra yumurta sayısının çok hızlı azaldığını söyledik. Zamanla 37’nin daha riskli bir yaş olduğu sonucuna vardık. Artık dünya verilerine baktığımızda, bu düşüşün 35 yıl sonra hızlandığını söyleyebiliriz. Şu anda yumurtlamayla ilgili sorunlar, yani yumurta sayısının azalması ve daha da önemlisi kadınlarda yumurta kalitesinin azalması, erken yaşlara yaklaşmaktadır. Bu nedenle 35 yaşından sonra çocuk sahibi olmak için daha hızlı davranmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

10 yıl öncesine kıyasla, şimdi ciddi bir yumurta eksikliği veya çok daha büyük bir erken menopoz riski görüyoruz. Toplumdaki yüzdesi önemli ölçüde artmaya başladı. Bu oran arttıkça 35 yaş üstü çocuk doğurmamanızı tavsiye ediyoruz.

Yumurta sayısındaki keskin düşüşün nedenleri nelerdir?

Ailede erken menopoz varsa anne, teyze ve kız kardeş gibi genetik faktörlerin farkında olmak çok önemlidir. Çünkü bu, bize bu ailede rezerv eksikliğine genetik bir yatkınlık olduğunu gösteren bir keşif olabilir. Ayrıca kemoterapiye ihtiyaç duyan ve kanser gibi sistemik hastalığı olan kadınların yumurtalık rezervlerini önceden değerlendirmesi ve gerekirse dondurup saklaması gerekebilir. Bu tedaviler, yumurtanın kaynaklarını ciddi şekilde tüketen faktörlerdir.

Sigara içmek ve yemek yeme koşulları da çok önemlidir. Sağlıklı beslenmeye ve sigarayı bırakmaya büyük önem veriyoruz. Bir yumurtalık kisti veya başka bir yumurtalık sorunu için yapılan ameliyat, kadınlar için en büyük sorunlardan biridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir