Jinekomastinin nedenleri nelerdir?

Jinekomasti genellikle hormonal dengesizliklerden kaynaklanır. Erkeklerde testosteron hormonu seviyesi düşerse ve östrojen hormonu seviyesi gereğinden fazla yükselirse jinekomasti görülür. Hormonal dengesizliklerin yanı sıra ilaçlar, bitkisel ürünler veya çeşitli hastalıklar jinekomastiye neden olabilir.jine

Hormonal değişiklikler:

Östrojen hormonu, kadınlık hormonu olarak da bilinir. Kadınlarda meme büyümesi gibi birçok kadında fiziksel ve yapısal değişikliklerden sorumludur. Erkeklerde çok az östrojen hormonu üretilir. Bir erkeğin hayatının farklı dönemlerinde üretilen östrojen hormonu jinekomastiye neden olabilir.

Bebeklerde Jinekomasti: Annenin salgıladığı östrojen hormonu, göğüsleri büyümüş erkek bebeklerin doğmasına neden olur. Bir bebekte doğumdan 2-3 hafta sonra jinekomasti kaybolur.

Ergenlikte jinekomasti: Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler jinekomastiye neden olur. 6 aydan 2 yıla kadar birçok jinekomasti tedaviye gerek kalmadan kaybolacaktır.

Yetişkinlerde jinekomasti: 50-69 yaş arası erkeklerde jinekomasti için en yaygın yaş budur. İlaçla veya ameliyatla tedavi edilebilir.

İlaçlar:

Birçok ilaç ve ilaç grubunun yanlış kullanımı veya yan etkileri jinekomastiye neden olabilir.

Sporcular tarafından yaygın olarak kullanılan anabolik steroidler ve androjenler

Östrojenler

Prostat büyümesini engelleyen antiandrojenler (flutamid, finasterid)

Bazı kalp ilaçları (spironolakton, digoksin, amiodaron, ACE inhibitörleri, kaptopril, enalapril, kalsiyum kanal blokerleri)

Mide ekşimesi ve ülser için kullanılan bazı ilaçlar (metoklopramid, ranitidin, simetidin ve proton pompası inhibitörleri)

Anksiyete için ilaç (diazepam)

Mantar enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar (ketokonazol)

Bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar (metronidazol)

Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar (insan koryonik gonadotropin hormonu)

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (amfetaminler)

Bazı antidepresanlar (trisiklik gruba dahil ilaçlar)

Kemoterapi ilaçları (alkalileştirici ajanlar, metotreksat, vinka alkaloidleri)

AIDS tedavisinde kullanılan antiretroviral ilaçlar

Bazı antibiyotikler (Ethionamide, Isoniazid)

Sigara gibi psikoaktif maddelerin kullanımı

Bitkisel ürünler:

Şampuan, sabun ve losyon gibi kozmetik ürünlerde bulunan bitkilerde bulunan östrojen miktarı jinekomastiye neden olabilir. Dong Quay, çay ağacı yağı ve lavanta gibi östrojen içeren bitkilerin kullanımına ve düzenli maruziyetten kaçınmaya özellikle dikkat edilmelidir.

Sağlık sorunları:

Bazı hastalıklar hormonal dengesizliğe bağlı olarak jinekomastiye neden olabilir.

Hipertiroidizm: Hipertiroidizm, tiroid hormonlarının aşırı salgılanmasıdır. Ortaya çıkan hormonal dengesizlik jinekomastiye neden olabilir.

Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan hemodiyaliz hastalarında jinekomasti yaygındır.

Tümörler: Testis, böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi tümörleri çeşitli nedenlerle görülebilir. Bu tümörler testosteron ve östrojen hormonlarının üretimini bozarak jinekomastiye neden olabilir. Tümörler jinekomastiye neden olabilir ve kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi tedaviler vakaların% 15’inde jinekomastiye neden olabilir.

Hipoganadizm: Hipogonadizm, erkeklerde testislerin başarısız olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu, Klinefelter sendromu veya hipotalamik anormalliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalık testosteron hormonu seviyesinde düşüşe neden olur ve jinekomasti oluşumuna neden olur.

Hermafroditizm: Hermafroditizm, bir kişinin hem dişi hem de erkek üreme organlarına sahip olduğu bir durumdur. Bu kişilerde yumurtalık dokusundan salgılanan östrojen jinekomastiye neden olur.

Siroz: Sirozlu hastaların% 67’sinde jinekomasti görülür. Siroz tedavisinde kullanılan yüksek dozlarda adrenal androstenedionun östrojen veya spironolaktona dönüşmesi jinekomastiye neden olur.

Açlık: II.Dünya Savaşı sonrası yakalanan askerler üzerinde yapılan bir çalışmada, uzun süren açlık gonadotropin ve testosteron seviyelerinde düşüşe neden olurken, normal östrojen üretiminin devam etmesi nedeniyle jinekomasti gelişimi gözlenmiştir.

Yaşlanma: Testislerdeki testosteron üretimi yaşla birlikte azalır. Bu nedenler jinekomastiye neden olabilir.

Obezite: Obez erkeklerde dengesiz ve düzensiz beslenme sonucu vücut yağ oranı kontrolsüz bir şekilde artar. Yağ dokusu, testosterondan östrojene geçebileceği aktif yerdir. Testosteron seviyelerindeki bu düşüş jinekomastiye neden olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir