İktidarsızlık Nedir?

Erkeklerde cinsel bozukluk olan iktidarsızlık genel anlamıyla peniste görülen bir anatomik ve ya psikolojik hastalıktır. Erkekte cinsel isteğin var olması ancak kişinin penis damarlarında kan toplanamaması ve buna bağlı olarak sertleşememesi (erekte hale gelememek) iktidarsızlık olarak adlandırılır. Bu kişilerde ereksiyon olabiliyor fakat cinsel birleşmeyi sağlayacak yeterli sertliği belli bir süre koruyamıyor ise iktidarsızlık rahatsızlığından muzdariplerdir. Toplum içersinde bu durum kişinin erkekliğiyle alay edilmesine sebep olmaktadır. Ancak bu toplum içersindeki büyük bir yanılgı ve gaflettir. Unutmayalım ki her erkekten her anda ya da içinde bulunduğu koşul ne olursa olsun ereksiyon olması beklenemez. Bunun sebepleri çoğu zaman ruhsal gerginlikler, yorgunluk, ilişkideki problemler bile olabilmektedir. Bu tip psikolojik gerginlikleri olan kimseler zaman zaman ereksiyon olmada başarısız olabilirler. Fakat bu durum sürekli devam ediyorsa ve cinsel birleşmeyi sık sık engelliyorsa bir doktora başvurulması gereği ortaya çıkar. Bazı araştırmalar kanıtlamaktadır ki hafif ve orta derecede empotans dahil edilmesi sonucu 40-70 yaş arası erkeklerin de % 70 ‘ini etkileyebilmektedir.iktidarsızlık, iktidarsızlık sorunu, iktidarsızlık çözümü

İktidarsızlık Nedenleri

İktidarsızlığın oluşmasında belli başlı sebepler vardır. Bu sebeplerin kimisi anatomik açıdan olmakla beraber kimisi psikolojik açıdan iktidarsızlığı etkiler.

Kişilerde görülen en sık iktidarsızlık sebebi psikolojik rahatsızlıklardır. Kişinin çocukluk döneminde geçirdiği bir travma iktidarsızlığa sebep olabilir. Bilinçaltına yerleşik halde hafızada korunan bu tip travmalar kendilerini hatırlatmaz ancak cinsel birliktelik haline gelince kişiye etki ederek ereksiyon olamama problemlerine sebebiyet verirler. Ayrıca kişilerdeki güncel hayatın gerginliği, konsantrasyon sorunları ve çekingenlik (utangaçlık) gibi psikolojik sorunlar ve kişilik özelliklerinden kaynaklanan iktidarsızlıklar da görülmektedir.

Ayrıca aşırı sigara ve alkol kullanımı iktidarsızlığa etki edebilir. Bunun yanında kişilerin geçirdiği hastalıklar ve ameliyatlarda oluşan bazı sorunlar sebebiyle iktidarsızlık oluşumuna rastlanabilir. Örneğin penis damarlarına giden kan yolunda bir bozukluk ve ya tıkanıklık olması sonucunda penis damarları kan alamaz ve kişi ereksiyon olamaz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir