Çok Oyuncak Dikkat Dağınıklığına Yol Açar mı?

Oyunlar ve oyuncaklar bebekler ve çocuklar için vazgeçilmez unsurlardır. Çocuklar dünyayı oyun yoluyla öğrenir ve öğrenir ve oyuncaklar bu yolculukta çocukların en önemli araçlarıdır.

Ebeveynler genellikle çocuklarını mutlu etmek için oyuncak alırlar. Özellikle hem annemiz hem de babamız çağımızda çalışıyorsa, oyuncak satın almak çocukla harcanamayacak bir zaman telafisi olarak kullanılır. Ebeveynler ona her fırsatta “Çocuğumla yeterince zaman geçiremiyorum, en azından istediği oyuncağı almama izin ver” hissi ile yeni oyuncaklar alabilirler.dikkat dağınıklığı, çocuklarda dikkat dağınıklığı

Peki bu oyuncaklara ne olur, evde birikir. Biriken oyuncaklar artık kutulara veya dolaplara sığmayacak.

Bazen tüm oyuncaklar ortada bırakılır, böylece çocuk istediği oyuncakla oynayabilir ve istediği zaman oyuncaklarını bulabilir.

Oyuncakların her zaman ortada olması ve çocuğun bir oyuncaktan diğerine oynaması, çocuğun dikkatinin gelişmesi için bazı zararlar verebilir. Oyuncakları sık sık değiştiren ve bir oyundan diğerine geçen çocuklar dikkat ve odaklanmada zorluklar yaşayabilirler.

Ebeveynler bu durumda ne yapabilir:

Çocuklarınız için sürekli yeni oyuncaklar almayın. Oyuncaklarını satın almak kısa vadede onu mutlu edebilir, ancak uzun vadede onu mutsuz ve doyumsuz hale getirir.

Çocuğun çok fazla oyuncağı olması, aslında ebeveynlerinden ziyade bu oyuncaklara bağlı olmasına ve gerçekle bağlanması gereken ebeveynleriyle zayıf bağlar kurmasına neden olabilir.

Tüm oyuncakları odaya maruz bırakmayın. Bazı oyuncakları farklı zamanlarda kaldırın, bir süre sonra çıkardığınız oyuncakları ortaya çıkarın, orta olanları çıkarın.

Kaldırdığınız oyuncaklar çocuğunuz için kolay erişilebilir bir yer olmamalıdır. Oyuncakların değişme zamanı geldiğinde bu kontrolünüz altında olmalıdır.

Çocuğunuza oyuncak toplama alışkanlığı vermeye çalışın. Bunun için “oyuncaklarınızı toplayın” direktifi yeterli olmayacaktır. Oyuncak toplama sürecine katılın, hatta eğlenceli hale getirin ve çocuğunuzun tadını çıkarmak için ağlamaya çalışın.

Bir oyuncakla oynamaya başlarken veya çocuğunuzla oy verirken dikkatli olun, eğer oyunun başındayken düşürme ve başka bir oyuncak veya oyuna geçme eğilimi varsa. Gelişimi için başlattığı işi tamamlamama alışkanlığı kazanması sağlıklı değildir.

Başladıkları işi bitiremeyen, bir işten veya bir oyundan başka bir oyun a7 oyuncağına geçemeyen çocuklarda dikkat ve odaklanma zorlukları yaşanabilir.

Evde biriken veya çocuğunuz tarafından kullanılmayan oyuncaklar arasından seçim yapabilir ve onları ihtiyaç duyan diğer çocuklara verebilirsiniz. Ancak, bunu çocuğunuz bilmeden tek başınıza yapmayın. Tercihen çocuğunuzun yaşına ve gelişimine bağlı olarak karar verin. Paylaşım gibi önemli bir davranışın temelini oluşturacak olan bu durum çocuğun farkında olmadığında, çocuğun öfkesi arttıkça paylaşım alışkanlığı gelişemez.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir