Beta HCG Seviye Değişimleri

Beta-hCG seviyelerindeki artış nedir?

Artmış beta-hCG düzeylerinin en yaygın nedeni hamileliktir. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bu test tek başına hamileliği tespit etmek için yeterli değildir. Daha emin olmak için 48-72 saat sonra test tekrarlanırsa daha güvenilir ve doğru sonuçlar alınabilir.

Belirli bir gebelik haftasına sahip kişilerde, yaşadıkları haftaya göre bu referans değerlerin üzerinde bir durum ortaya çıkarsa, hamilelik dışında çeşitli nedenler olabilir.beta hcg

Yanlış tespit, düşük, mide, boş gebelik, belirli pankreas kanseri türleri, belirli mide kanseri türleri, yumurtalık kanseri, Down sendromu, karaciğer gibi durumlara bağlı olarak, yerleşik bir gebeliği olan bir hastada değerlerde artış bulunabilir. tümör, molar gebelik. , çoklu hamilelik. Değerler normalden çok daha yüksekse ikiz veya üçüz gebelik şansı.

Ayrıca avokado, dereotu, domates, ıspanak, ayçekirdeği ve ceviz gibi progesteron içeren besinler beta-hCG değerini artırır.

Beta-HCG düşüklüğü nedir?

Gebe olmayanlarda beta-hCG değerinin 0 veya 0’a yakın olması beklenir. Gebelik durumunda bu değer 6. günden itibaren artmalı ve bir önceki günden 2 günde bir katlanarak artmalıdır. Sürekli bir artış yoksa, hamilelikle ilişkili olumsuz koşullar olabilir.

Gebelik durumu olan kişilerde görülen düşük beta-hCG değerinin nedenleri arasında; ektopik gebelik, gebelik haftasının hesaplanmasında sapma, ani düşükler. Bunları tam olarak belirlemek için genişletilmiş teşhis testleri de kullanılabilir.

Beta-hCG seviyelerini hangi faktörler etkiler?

Beta-hCG testi pozitif çıkanların hamile kalma olasılığı daha yüksektir, ancak bu kesin değildir. İdrar testlerinde büyük bir hata payı olmasına rağmen kan testlerinde daha düşüktür. Hamileliğe ek olarak, bu hormonun hareket etmesine neden olabilecek durumlar şunlardır: Bazı kanserler ve erken düşükler, kullanılan bazı antibiyotikler, doğum kontrol hapları ve hormon ilaçları.

Kısırlığı tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar beta hormonu hCG içerebilir. Bu nedenle testlerde görülen normalden daha yüksek değerler hamileliği göstermeyebilir. Düşükle sonuçlanan hamilelikte beta-hCG seviyeleri 4 ile 6 hafta arasında normal seviyelere ulaşır. Ama gelip gelmediğini düzenli olarak kontrol etmekte fayda var.

Hamileliğiniz hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bir sağlık kuruluşunda kan testi veya evde idrar testi yaptırabilirsiniz. Yaptığınız test sonucunda süreciniz şekillenecek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir