Ambliyopi Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda;

Erken teşhis ve tedavi ile ambliyopi ile baş etmek mümkündür. Bu, körlüğün erken çocukluk döneminde (8-9 yaş) tedavi edilebildiği kritik bir dönemdir.

Önce tembelliğe neden olan hastalık tedavi edilir. Ambliyopinin cerrahi tedavisi yoktur. Sebep şaşı veya düşük göz kapaklarıysa, bu durumlar önce ameliyatla tedavi edilir.amp

Gözlük ihtiyacı ambliyopiye neden oluyorsa hasta gözlükle tedavi edilir. Daha sonra hastanın yaşına ve tembelliğin derecesine göre belirlenen sürelerde sağlıklı gözlerin kapatılması planlanır.

Gözler kapatıldığında iyi gören göz, gözü kapatmak için yapışkan pedlerle kapatılır ve kişinin tembel gözü kullanmasına izin verilir. Doktorun önerdiği sürenin sona ermesinden sonra görme keskinliğindeki artışın derecesi belirlenir. Kapatma tedavisinin gün içindeki süresi ve devam edeceği süre yeniden belirlenir. Düzenli gözlem ile görme keskinliği artar.

Yetişkinlerde;

Kritik sonrası ve yetişkin ambliyopik hastalarda Nörovizyon tedavisi gibi tedaviler için olumlu sonuçlar bildirilmiştir.

Bu tedavide farklı kontrastlı tekrarlayan görüntüler gösterilir ve kişiye görsel ödevler verilir. Bilgisayar tabanlı kişiselleştirilmiş nörovizyon terapisinin yetişkinlikte görme keskinliğini artırdığını gösteren çalışmalar vardır.

Nörovizyon Tedavisinde;

İlk seans, hastanede bir göz doktoru tarafından, daha sonra bir bilgisayar kullanılarak hastanın evinde yapılır.

Bir kişi bir bilgisayar ekranında görüntülenen özel görüntüleri ve görevleri keşfettiğinde, bilgisayara bir sinyal göndermek için bilgisayarın faresini tıklatır.

Hasta yanlış görüntüleme sırasında tıklarsa, bilgisayar kişiyi uyaracaktır.

Tedavi seansları görsel görevler doğru algılanana kadar devam eder.

Tedavi seansları haftada 2-3 gün 30-40 dakika olmak üzere 1 gün yapılır. Bu iki ay devam ediyor. Tedavinin başında ve sonunda doktor görme keskinliğini kontrol eder.

Son yıllarda her iki göze ayrı ayrı kontrast dengeli uyaranlar gönderen ve özel tasarlanmış videolar veya video oyunları kullanan dikoptik tedaviler özellikle yetişkin hastalarda iyi sonuçlar göstermiştir.

Bununla birlikte, bu tedavileri kullanmak için daha yeni araştırma sonuçlarına ihtiyaç vardır.

Ambliyopi tedavi edilmezse ne olur?

Ambliyopi, nüfusun% 2-4’ünde çok yaygın bir sorundur. Ancak bu yaşamın ilk yıllarında tespit edilip tedavi edilirse düzeltilebilecek bir sorundur.

Bu sadece çocuğun görme keskinliğinde değil, aynı zamanda derin algıda, yani üç boyutlu görmede de sorunlara neden olabilir. Gelecekte, çocuk meslek seçiminde bile sorun yaşayabilir. Çalışmalar, bir kişinin yaralanma sırasında genellikle tembellik yapmadan sesin yönüne iyi bir gözle baktığını ve iyi gören gözün zarar gördüğünü göstermiştir.

Tüm bu nedenlerden dolayı tedavi edilebilir bir hastalık olan ambliyopiyi çocukluk döneminde rutin göz muayeneleri ile tanımak ve tedavi etmek çok önemlidir.

Ambliyopi tedavisi

Acıbadem Göz Sağlığı ünitelerinde yetişkinlerdeki ambliyopi sorunları için nörovizyon tedavisi uygulanıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir