Akneler İle Nasıl Mücadele Edilmeli?

Her 10 ergenden 9’unu etkileyen akne, gençler için en önemli estetik sorunlardan biridir. Sadece erkeklerde değil, az da olsa kadınlarda görülür.

Sivilceye ne sebep olur?

Böbreküstü bezleri, yumurtalıklar ve testisler tarafından salgılanan testosteron hormonu yağ bezlerinin büyümesini uyararak daha fazla yağ salgılanır. Bu, cildi akne ve yağlı yüzeylere eğilimli hale getirir. Sivilcenin ortaya çıkmasının temel nedeni; Cilt yüzeyinde değil sadece saç köklerinde biriken aşırı miktarda yağ. Aknenin şiddeti hafifse, sadece cildi kurutmadan nazikçe temizleyen deterjanlar ve dermokozmetik ürünler yeterli olabilir. Ancak zor ve rahatsız durumlarda bir doktora görünmek faydalıdır. Sivilcenin ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz topikal kremler, losyonlar ve oral ilaçlar yazabilir. Yağlı ve siyah beyaz lekelerin tedavisi, ilaca dirençli vakalarda tıbbi cilt bakım teknikleri veya lazer tedavileri gerektirebilir.akne

Her iki hamile kadından birinde görülür

Hamileliğin ilk üç ayında hormon seviyelerindeki artış yağlı cilde neden olur. Bu sorun her iki gebede bir ortaya çıkar. Hamile kadınların sivilceyi tedavi etmek için doktorlarına danışmadan kullandıkları reçeteli veya reçetesiz ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Hafif bir temizleyici kullanırken, cildi kurutmadan temiz tutun ve gözenekleri tıkayan yağlı kozmetiklerden kaçının.

Menopoz sırasında fondöten kullanmayın.

Kadınlar ayrıca menopoz sırasında sivilce sorunları yaşayabilir. Menopoz döneminde, kandaki östrojen miktarı keskin bir şekilde düştüğünde ve testosteron seviyeleri yüksek kaldığında, özellikle çene ve boyun bölgesinde başı derine oturmuş ağrılı, kaşıntılı sivilceler gelişir. Tedavi yöntemi olarak bu dönemde ağır gözenek tıkayıcı fondötenler ve cildi yağlayan ürünler kullanmaktan kaçınılması önerilir. Cildinizi kurutan temizleyiciler ve tonerler cildinizi ilaçlara karşı toleranssız hale getireceğinden, cildinizi nazikçe temizlemeniz gerekir. Bu dönemde lezyonlar derin olduğu için topikal ilaçlara dirençli olabilirler. Rahatsızlık seviyesi artarsa ​​bir dermatoloğa görünmelisiniz. Bu süre zarfında, düzenli tıbbi cilt bakımı veya kimyasal peelingler de sorunu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Hormonal hastalıklar ve sivilce sorunu

Hormonal dengeyi bozan başlıca hastalıklardan biri olan polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınların yüzde 10-15’inde ortaya çıkmakta, yağ bezlerinin aşırı çalışmasına ve bunun sonucunda da sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Polikistik over sendromu ile sorunu çözmeden akneden kurtulmaya çalışmak anlamsızdır. Bir endokrinolog veya doğum uzmanı tarafından reçete edilen tedavinin yanı sıra, hastaya bir dermatolog tarafından organize edilen ilaç tedavisi de yardımcı olur. Ancak unutulmamalıdır ki polikistik yumurtalık problemi kronik bir durum olduğu için ondan gelişen aknenin sık sık tekrarlayacağı bu yüzden sivilce tedavisinde ısrarcı olunmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir