Ağız ağrısı nedir?

Ağız ülserlerinden bahsedildiğinde dudak mukozasında, dilde ve dil altı bölgesinde, damakta, diş etlerinde ve yanak içlerinde meydana gelen hasarlardan bahsedilir. Sıcak bir maddenin yutulmasından veya kazara ısırmadan sonra kendiliğinden iyileşen basit yaralanmalar ve uçuk şeklindeki virüslere bağlı ağrılı yaralar olabilir. Ağızdaki en yaygın lezyonlardan biri aftöz ülser veya aftöz ülserdir. Bunlar genellikle beyaz, iltihaplı ve çok ağrılı lezyonlardır. Gripte yaygın olan aft, genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Sık tekrarlayan ve uzun süren arka tarafta, genellikle bağışıklık sistemini baskılayan altta yatan hastalıklar ortaya çıkar. Bu tür durumlarda bu hastalıklar için tıbbi muayene yapılmalıdır. Diş eti hastalığı ve diş apseleri de ağız ülserine neden olabilir. Ağız ülserlerinin kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğü görülmüştür.ağız ağrısı

Ağız ülseri nedir?

Ağız ülserleri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Farklı lezyon türleri, farklı hastalıkların habercisi olabilir.

Aft (aftöz ülser): Bunlar etraflarında beyaz ve kırmızı olan ağrılı yaralardır. Genellikle dudaklara değil ağza yerleşir. Küçük, büyük veya kümeler halinde görüntülenebilir. Sık sık tekrarlayan aftlar, bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle gelişir.

Herpes: Bunlar, herpes simpleks virüsünün neden olduğu, genellikle dudaklarda dudak çevresinde görülen ağrılı, sıvı dolu, şişmiş lezyonlardır. Bunlar, daha önce vücutta bulunan ve özellikle vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında grip enfeksiyonları sırasında gizli kalan herpes simpleks virüsünün neden olduğu yaralardır.

Pamukçuk: Bu, kandidiyaz olarak da bilinen Candida albicans mantarının neden olduğu bir lezyondur. Bunlar mukoza zarında sarı-beyaz, yumuşak, ağrısız lezyonlardır. Bu genellikle bebeklerde, takma dişleri olan kişilerde veya bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda görülür.

Lökoplaki: çevreleyen mukoza zarından biraz daha uzun olabilen ve düz veya pürüzlü olabilen beyaz, beyazımsı, bazen sarımsı lezyonlar. Dil veya ağız mukozasında görülebilirler. Esas olarak sigara ve dumansız sigara içmeye bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Diseke edildiklerinde lökoplaki genellikle biter.

Eritroplaki: Lökoplaki’de tanımlanan yaraların kırmızı rengi.

Liken planus: Bunlar özellikle dilde belirgin olan mor lezyonlardır.

Ağız ağrısının belirtileri nelerdir?

Ağız ağrısının belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Ağızda çevreleyen dokudan daha kırmızı veya daha beyaz görünen yaralar.

Odak iltihabı

Yara bölgesinde şişlik, ağrı ve hassasiyet

Yenilgiye bağlı ağrı ve karıncalanma hissi nedeniyle konuşma ve çiğneme zorluğu

Dişlerinizi fırçalarken ağrı

Ağrı nedeniyle iştah azalması

Boğaz ağrısı

Ateş

Ağızda çıkmayan bir yara oluşmasına neden olur mu?

Ağız ülserleri genellikle 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda 10 güne kadar sürebilen lezyonlar görülebilir. Bu süre içinde ağız ülseri devam ederse veya ağız ülserleri sıklıkla ortaya çıkarsa, diğer altta yatan nedenler araştırılmalıdır. Besin ve diğer vitaminlerin eksikliği, özellikle C vitamini veya sigara içmek tekrarlayan ağız yaralarına neden olabilir. Bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarda da tekrarlayan yaralar görülebilmektedir. Tekrarlayan aftöz ağız ülserleri Behçet romatizmal hastalığının ana semptomlarından biridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir