A Vitamini nedir?

A vitamini, karaciğerde depolanan, yağda çözünen bir vitamin türüdür. Yaygın yiyeceklerde iki tür A vitamini vardır: Birincisi önceden hazırlanmış A vitaminidir. Retinol olarak da bilinir ve aktif A vitamini türüdür.

Et, balık, kümes hayvanları, tam yağlı süt ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Provitamin A olarak bilinen ikinci bir A vitamini türü, meyve ve sebzeler gibi bitkisel besinlerde bulunur.

Karotenoid olarak da adlandırılan ikinci tür, yiyeceklere koyu rengini veren pigmentlerdir. Bu tür, A vitamininin aktif formuna dönüştürülebilir. 500’den fazla karotenoid bilinmektedir.vitamin

En yaygın provitamin A türü beta-karoten olarak adlandırılır. Vitaminler, genellikle vücut tarafından hiç üretilmeyen veya olumsuz sağlık etkilerini veya hastalığı önlemek için yeterli miktarlarda üretilemeyen temel besin maddeleridir.

Bu nedenle vücuda vitaminlerin doğru beslenme ve vitamin takviyeleri ile sağlanması sadece tıbbi ihtiyaç durumunda gereklidir.

A vitamini ayrıca bir kapsül ve besin takviyesi olarak da mevcuttur. Genellikle takviyelere retinil asetat veya retinil palmitat (önceden oluşturulmuş A vitamini), beta-karoten (provitamin A) veya her ikisinin bir kombinasyonu şeklinde eklenir.

A vitamininin faydaları nelerdir?

A vitamini dişlerin, kemiklerin, yumuşak dokuların, mukoza zarlarının ve cilt yapılarının sağlıklı oluşumuna ve korunmasına katkıda bulunur. Retinol olarak da bilinir çünkü retinaya renk veren pigmentler üretir.

A vitamini, özellikle düşük ışıkta iyi görüş sağlar. Sağlıklı bir hamilelik ve hamilelik sonrası emzirmenin sağlanmasında da büyük rol oynar.

Beta-karoten A vitaminleri antioksidanlardır. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal adı verilen maddelerin neden olduğu hasarlardan korur.

Serbest radikallerin bazı kronik ve uzun süreli hastalıklara katkıda bulunduğu ve yaşlanmada rol oynadığı bilinmektedir. Beta karoten içeren yiyecekler yemek kanser riskinizi azaltabilir. Ancak beta-karoten içeren takviyenin kanser riskini azaltmadığı görülmüştür.

A vitamini eksikliği

Vücuttaki A vitamini eksikliği ile çeşitli görme ve görme sorunları ortaya çıkabilir. Bu problemler arasında tersinir gece körlüğü ve kseroftalmi, yani korneada geri dönüşü olmayan hasar bulunur. A vitamini eksikliği ayrıca hiperkeratoza veya kuru, pullu cilde yol açabilir.

Fazla A vitamini

Çok fazla A vitamini de hastalığa neden olabilir. Yüksek dozda A vitamini doğum kusurlarına neden olabilir. Akut A vitamini zehirlenmesi genellikle bir kişi birkaç yüz bin IU, yani uluslararası A vitamini birimi aldığında ortaya çıkar. Düzenli olarak günde 25.000 IU’dan fazla alan yetişkinlerde kronik A vitamini zehirlenmesi meydana gelebilir.

Bebekler ve çocuklar A vitaminine daha duyarlıdırlar.Ayrıca düşük dozda A vitamini veya retinol gibi A vitamini içeren yiyecekler aldıktan sonra hastalanabilirler.

Çok miktarda beta-karoten alan kişiler genellikle hastalanmazlar. Bununla birlikte, büyük miktarlarda beta-karoten cilt rengini sarı veya turuncuya çevirebilir. Beta karoten alımı azaldığında cilt rengi normale döner.

Hangi yiyecekler A vitamini içerir?

Önceden oluşturulmuş A Vitamini, alabalık, beyaz peynir, karaciğer, kral uskumru, morina karaciğeri yağı, somon, tavuk karaciğeri, tereyağı, yumurta sarısı, tam yağlı süt, peynir, krema, böbrek, pisi balığı ve balık yağı gibi hayvansal ürünlerden elde edilir. .

Provitamin A, kabak, brokoli, havuç, ıspanak, lahana, karahindiba yeşillikleri, kırmızı biber, lahana, maydanoz, İsviçre pazı, Brüksel lahanası, tatlı patates, portakal gibi sarı meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler açısından zengindir.

Meyve veya sebzenin rengi ne kadar koyu olursa, o kadar fazla beta-karoten içerir. Bitki bazlı beta-karoten kaynakları yağ ve kolesterolsüzdür. Bu kaynaklar yağ ile yenildiğinde bunlardan elde edilen A Vitamininin emilimi artar.

A vitamini de dahil olmak üzere diğer temel vitaminler için günlük ihtiyacınızı karşılamanın en iyi yolu, çeşitli meyveler, sebzeler, güçlendirilmiş süt ürünleri, fasulye, mercimek gibi baklagiller ve tam tahıllardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir